77313-827-56LF
Mfr.Part #
77313-827-56LF
Description
CONN HEADER VERT 56POS 2.54MM
Length :
71.12mm
Number of Contacts :
56
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Number of Positions :
56
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Voltage - Rated :
1.5kV
Current Rating :
3A
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch :
2.54mm
Straight
Radiation Hardening :
No
Contact Plating :
GXT, Gold
Depth :
4.83mm
Mating Post Length :
6.6mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Lead Length :
2.66mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Color :
Flammability Rating :
Contact Length - Mating :
0.260 6.60mm
Datasheets
77313-827-56LF
Amphenol Communications Solutions 77313-827-56LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 56-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height