77313-824-24LF
Mfr.Part #
77313-824-24LF
Description
CONN HEADER VERT 24POS 2.54MM
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Number of Contacts :
24
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Plating :
GXT, Gold
Depth :
4.83mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Lead Length :
2.9mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Current Rating :
3A
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Length :
30.48mm
Number of Positions :
24
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.266 6.75mm
Mating Post Length :
6.75mm
Pitch :
2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Color :
Black
Lead Free :
Lead Free
Overall Contact Length :
0.480 12.19mm
Datasheets
77313-824-24LF
Amphenol Communications Solutions 77313-824-24LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 24-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height