77313-822-56LF
Mfr.Part #
77313-822-56LF
Description
CONN HEADER VERT 56POS 2.54MM
Overall Contact Length :
0.526 13.35mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Type :
Male Pin
Length :
71.12mm
Current Rating :
3A
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Housing Color :
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Mating Post Length :
7.75mm
2
Depth :
4.83mm
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Mating :
0.305 7.75mm
Number of Positions :
56
Number of Contacts :
56
Contact Plating :
GXT, Gold
Lead Length :
3.05mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Color :
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Orientation :
Straight
Board to Board or Cable
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
77313-822-56LF
Amphenol Communications Solutions 77313-822-56LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 56-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height