77313-822-44LF
Mfr.Part #
77313-822-44LF
Description
CONN HEADER VERT 44POS 2.54MM
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Plating :
GXT, Gold
Mating Post Length :
7.75mm
Overall Contact Length :
0.526 13.35mm
Orientation :
Straight
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
2
Housing Color :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Shrouding :
Unshrouded
Flammability Rating :
Contact Length - Mating :
0.305 7.75mm
Number of Contacts :
44
Pitch :
2.54mm
Contact Finish - Post :
Tin
Length :
55.88mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Voltage - Rated :
1.5kV
Black
Min Operating Temperature :
-65°C
Depth :
4.83mm
Lead Length :
3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Number of Positions :
44
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Datasheets
77313-822-44LF
Amphenol Communications Solutions 77313-822-44LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 44-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height