77313-818-62LF
Mfr.Part #
77313-818-62LF
Description
CONN HEADER VERT 62POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Depth :
4.83mm
Current Rating :
3A
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Contacts :
62
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Lead Length :
3.05mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Gender :
Male
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Housing Color :
RoHS Compliant
Orientation :
Straight
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Insulation Color :
Black
Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch :
2.54mm
Mating Post Length :
5.84mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
GXT, Gold
Number of Positions :
62
Length :
78.74mm
78.7μin 2.00μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
77313-818-62LF
Amphenol Communications Solutions 77313-818-62LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 62-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height