77313-818-28LF
Mfr.Part #
77313-818-28LF
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Current Rating :
3A
Contact Plating :
GXT, Gold
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
35.56mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Lead Length :
3.05mm
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Depth :
4.83mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Insulation Color :
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
28
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Number of Contacts :
28
Voltage - Rated :
1.5kV
Mating Post Length :
5.84mm
Datasheets
77313-818-28LF
Amphenol Communications Solutions 77313-818-28LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 28-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height