77313-427-70LF
Mfr.Part #
77313-427-70LF
Description
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Post Length :
6.6mm
Number of Contacts :
70
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Depth :
4.83mm
Voltage - Rated :
1.5kV
RoHS Compliant
Published :
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Housing Color :
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Contact Length - Mating :
0.260 6.60mm
Number of Positions :
70
Length :
88.9mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Min Operating Temperature :
-65°C
Lead Length :
2.65mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
77313-427-70LF
Amphenol Communications Solutions 77313-427-70LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 70-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height