77313-427-58LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77313-427-58LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 58POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Contacts :
58
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Style :
Board to Board or Cable
Contact Finish - Mating :
Tin
Lead Length :
2.65mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Post :
Tin
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Housing Color :
Black
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Current Rating :
3A
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Rows :
2
Mating Post Length :
6.6mm
Depth :
4.83mm
Orientation :
Straight
Pitch :
2.54mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Length :
73.66mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Shrouding :
Unshrouded
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Series :
BERGSTIK®
Packaging :
Bulk
Insulation Material :
Thermoplastic
Voltage - Rated :
1.5kV
Termination :
Solder
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Plating :
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
58
Connector Type :
Header, Breakaway
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
All
Color :
Black
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.260 6.60mm
Contact Shape :
Square
Insulation Color :
Contact Gender :
Male
Gender :
Male
Datasheets
77313-427-58LF
Amphenol Communications Solutions 77313-427-58LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 58-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height