77313-424-58LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77313-424-58LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 58POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
BERGSTIK®
Min Operating Temperature :
-65°C
Housing Material :
Thermoplastic
Length :
73.66mm
Mount :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
58
Contact Material :
Phosphor Bronze
Color :
Black
Number of Contacts :
58
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Contact Finish - Post :
Tin
Termination :
Solder
Mating Post Length :
6.75mm
Insulation Color :
Black
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Gender :
Male
Depth :
4.83mm
Pitch :
2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Type :
Male Pin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Orientation :
Straight
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Mounting Type :
Through Hole
Housing Color :
Overall Contact Length :
0.480 12.19mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Contact Length - Mating :
0.266 6.75mm
Contact Shape :
Square
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Resistance :
5GOhm
Current Rating :
3A
Number of Rows :
2
Contact Finish - Mating :
Tin
Lead Length :
2.9mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Shrouding :
Unshrouded
Datasheets
77313-424-58LF
Amphenol Communications Solutions 77313-424-58LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 58-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height