77313-424-56LF
Mfr.Part #
77313-424-56LF
Description
CONN HEADER VERT 56POS 2.54MM
Length :
71.12mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Number of Positions :
56
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Length - Mating :
0.266 6.75mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Post Length :
6.75mm
Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Depth :
4.83mm
Overall Contact Length :
0.480 12.19mm
Lead Length :
2.9mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Contacts :
56
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Datasheets
77313-424-56LF
Amphenol Communications Solutions 77313-424-56LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 56-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height