77313-422-72LF
Mfr.Part #
77313-422-72LF
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Square
Radiation Hardening :
No
Number of Positions :
72
Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Depth :
4.83mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Overall Contact Length :
0.526 13.35mm
Contact Length - Mating :
0.305 7.75mm
Current Rating :
3A
Length :
91.44mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
72
Lead Length :
3.05mm
Max Operating Temperature :
125°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Mating Post Length :
7.75mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Datasheets
77313-422-72LF
Amphenol Communications Solutions 77313-422-72LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 72-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height