77313-422-64LF
Mfr.Part #
77313-422-64LF
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Number of Contacts :
64
Pitch :
2.54mm
Lead Length :
3.05mm
Length :
81.28mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Overall Contact Length :
0.526 13.35mm
Contact Length - Mating :
0.305 7.75mm
Current Rating :
3A
Mating Post Length :
7.75mm
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Positions :
64
Depth :
4.83mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Datasheets
77313-422-64LF
Amphenol Communications Solutions 77313-422-64LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 64-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height