77313-422-56LF
Mfr.Part #
77313-422-56LF
Description
CONN HEADER VERT 56POS 2.54MM
Length :
71.12mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Lead Length :
3.05mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Mating Post Length :
7.75mm
Contact Length - Mating :
0.305 7.75mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Contacts :
56
Number of Positions :
56
Current Rating :
3A
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Overall Contact Length :
0.526 13.35mm
Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Depth :
4.83mm
Datasheets
77313-422-56LF
Amphenol Communications Solutions 77313-422-56LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 56-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height