77313-402-34LF
Mfr.Part #
77313-402-34LF
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Voltage - Rated :
1.5kV
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Number of Positions :
34
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Depth :
4.83mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Length - Post :
0.135 3.43mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
43.18mm
Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Current Rating :
3A
Number of Contacts :
34
Max Operating Temperature :
125°C
Style :
Board to Board or Cable
Mating Post Length :
5.84mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Lead Length :
3.42mm
Datasheets
77313-402-34LF
Amphenol Communications Solutions 77313-402-34LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 34-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height