77313-401-72LF
Mfr.Part #
77313-401-72LF
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Length - Post :
0.095 2.41mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Max Operating Temperature :
125°C
Lead Length :
2.41mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Voltage - Rated :
1.5kV
Length :
91.44mm
Pitch :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Number of Contacts :
72
Number of Positions :
72
Depth :
4.83mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
3A
Datasheets
77313-401-72LF
Amphenol Communications Solutions 77313-401-72LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 72-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height