77313-401-38LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77313-401-38LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 38POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
Fastening Type :
Push-Pull
Style :
Board to Board or Cable
Mating Post Length :
5.84mm
Packaging :
Bulk
Contact Type :
Male Pin
Min Operating Temperature :
-65°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Plating :
Tin
Gender :
Male
Pitch :
2.54mm
Orientation :
Straight
Color :
Black
Contact Length - Post :
0.095 2.41mm
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Contacts :
38
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Voltage - Rated :
1.5kV
Shrouding :
Unshrouded
Series :
BERGSTIK®
Contact Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Current Rating :
3A
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length :
48.26mm
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
2
Factory Lead Time :
7 Weeks
Insulation Height :
0.100 2.54mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
2.41mm
Housing Color :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish - Mating :
Number of Positions :
38
Contact Shape :
Square
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
4.83mm
Datasheets
77313-401-38LF
Amphenol Communications Solutions 77313-401-38LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 38-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height