77313-401-14LF
Mfr.Part #
77313-401-14LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Lead Length :
2.41mm
Length :
17.78mm
Pitch :
2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
14
1 (Unlimited)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Current Rating :
3A
Number of Contacts :
14
Depth :
4.83mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Black
Housing Color :
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Finish - Mating :
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.095 2.41mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Fastening Type :
Push-Pull
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
77313-401-14LF
Amphenol Communications Solutions 77313-401-14LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 14-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height