77313-401-12LF
Mfr.Part #
77313-401-12LF
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Tin
Mating Post Length :
5.84mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Voltage - Rated :
1.5kV
Published :
Current Rating :
3A
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Number of Positions :
12
Pitch :
2.54mm
Push-Pull
Lead Length :
2.41mm
Length :
15.24mm
Depth :
4.83mm
Number of Contacts :
12
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.095 2.41mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Datasheets
77313-401-12LF
Amphenol Communications Solutions 77313-401-12LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 12-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height