77313-197-36LF
Mfr.Part #
77313-197-36LF
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Overall Contact Length :
0.825 20.95mm
Contact Length - Mating :
0.579 14.70mm
Number of Positions :
36
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
JESD-609 Code :
e3
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
UL94 V-0
ECCN Code :
EAR99
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Length - Post :
0.146 3.70mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Datasheets
77313-197-36LF
Amphenol Communications Solutions 77313-197-36LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height