77313-185-12LF
Mfr.Part #
77313-185-12LF
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Current Rating :
3A
Lead Length :
2.9mm
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Post Length :
10.5mm
Contact Length - Mating :
0.413 10.50mm
Overall Contact Length :
0.626 15.90mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
UL94 V-0
Radiation Hardening :
No
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Number of Positions :
12
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Contacts :
12
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Datasheets
77313-185-12LF
Amphenol Communications Solutions 77313-185-12LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 12-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height