77313-127-62LF
Mfr.Part #
77313-127-62LF
Description
CONN HEADER VERT 62POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.260 6.60mm
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
62
Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Plating :
GXT, Gold
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Male Pin
Lead Length :
2.65mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Depth :
4.83mm
Series :
BERGSTIK®
Mating Post Length :
6.6mm
Current Rating :
3A
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Number of Positions :
62
Length :
78.74mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Housing Color :
Datasheets
77313-127-62LF
Amphenol Communications Solutions 77313-127-62LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 62-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height