77313-126-72LF
Mfr.Part #
77313-126-72LF
Description
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
91.44mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Mounting Type :
Through Hole
Lead Free :
Lead Free
Current Rating :
3A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header, Breakaway
Number of Positions :
72
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Plating :
GXT, Gold
Depth :
4.83mm
Datasheets
77313-126-72LF
Amphenol Communications Solutions 77313-126-72LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 72-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height