77313-122-70LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77313-122-70LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 70POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Housing Material :
Thermoplastic
Max Operating Temperature :
125°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Shrouding :
Unshrouded
Contact Plating :
GXT, Gold
Style :
Board to Board or Cable
Min Operating Temperature :
-65°C
Orientation :
Straight
Published :
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Color :
Black
Overall Contact Length :
0.526 13.35mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
70
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Pitch :
2.54mm
Mounting Type :
Through Hole
Packaging :
Bulk
Insulation Resistance :
5GOhm
Current Rating :
3A
Contact Finish - Post :
Tin
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
BERGSTIK®
Length :
88.9mm
Mount :
Through Hole
Lead Length :
3.05mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Housing Color :
Black
Connector Type :
Header, Breakaway
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Gender :
Male
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Mating Post Length :
7.75mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Shape :
Square
Depth :
4.83mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Contacts :
70
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Length - Mating :
0.305 7.75mm
Number of Rows :
2
Termination :
Solder
Color :
Datasheets
77313-122-70LF
Amphenol Communications Solutions 77313-122-70LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header, Breakaway Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 70-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height