77313-119-60LF
Mfr.Part #
77313-119-60LF
Description
CONN HEADER VERT 60POS 2.54MM
Length :
76.2mm
Overall Contact Length :
0.724 18.40mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Depth :
4.83mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Current Rating :
3A
Factory Lead Time :
8 Weeks
Contact Length - Mating :
0.505 12.83mm
Housing Color :
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
60
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.119 3.02mm
Published :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Mating Post Length :
12.83mm
Number of Contacts :
60
Lead Length :
3.03mm
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated :
1.5kV
Datasheets
77313-119-60LF
Amphenol Communications Solutions 77313-119-60LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 60-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height