77313-118-56LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77313-118-56LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 56POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Material :
Phosphor Bronze
Number of Rows :
2
Current Rating :
3A
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
GXT, Gold
Length :
71.12mm
Contact Type :
Male Pin
Mounting Type :
Through Hole
Pitch :
2.54mm
Connector Type :
Header
Insulation Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
56
Color :
Black
Contact Shape :
Square
Packaging :
Bulk
Housing Material :
Thermoplastic
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board or Cable
Orientation :
Straight
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Shrouding :
Unshrouded
Termination :
Solder
Lead Length :
3.05mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
BERGSTIK®
Number of Positions Loaded :
All
Lead Free :
Lead Free
Published :
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Housing Color :
Black
Gender :
Male
Max Operating Temperature :
125°C
Mating Post Length :
5.84mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Insulation Color :
Min Operating Temperature :
-65°C
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Contacts :
56
Contact Gender :
Male
Insulation Resistance :
5GOhm
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Depth :
4.83mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
77313-118-56LF
Amphenol Communications Solutions 77313-118-56LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 56-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height