77313-118-12LF
Mfr.Part #
77313-118-12LF
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Stock
425
In Stock :
425
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Contacts :
12
Number of Positions :
12
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Depth :
4.83mm
Length :
15.24mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Square
Published :
2017
Style :
Board to Board or Cable
30.0μin 0.76μm
REACH SVHC :
No SVHC
Min Operating Temperature :
-65°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Unshrouded
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Current Rating :
3A
Max Operating Temperature :
125°C
Mating Post Length :
5.84mm
Number of Rows :
2
Lead Length :
3.05mm
Datasheets
77313-118-12LF
Amphenol Communications Solutions 77313-118-12LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 12-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height