77313-115-64LF
Mfr.Part #
77313-115-64LF
Description
CONN HEADER VERT 64POS 2.54MM
Lead Length :
2.55mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Factory Lead Time :
7 Weeks
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Depth :
4.83mm
Overall Contact Length :
0.535 13.59mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Radiation Hardening :
No
Length :
81.28mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Number of Contacts :
64
Number of Positions :
64
Current Rating :
3A
Mating Post Length :
8.51mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Mating :
0.335 8.51mm
Lead Free :
Lead Free
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Datasheets
77313-115-64LF
Amphenol Communications Solutions 77313-115-64LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 64-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height