77313-103-14LF
Mfr.Part #
77313-103-14LF
Description
CONN HEADER VERT 14POS 2.54MM
Lead Length :
5.09mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Length :
17.78mm
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Mating Post Length :
5.72mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
14
Contact Length - Post :
0.200 5.08mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch :
2.54mm
Overall Contact Length :
0.526 13.35mm
Current Rating :
3A
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
14
Insulation Color :
Radiation Hardening :
No
Max Operating Temperature :
125°C
Depth :
4.83mm
Datasheets
77313-103-14LF
Amphenol Communications Solutions 77313-103-14LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 14-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height