77313-101-50LF
Mfr.Part #
77313-101-50LF
Description
CONN HEADER VERT 50POS 2.54MM
Stock
370
In Stock :
370
Style :
Board to Board or Cable
Current Rating :
3A
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Plating :
Gold
Black
REACH SVHC :
No SVHC
Mating Post Length :
5.84mm
Pitch :
2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Depth :
4.83mm
Number of Rows :
2
Number of Positions :
50
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Material :
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
7 Weeks
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Radiation Hardening :
No
Lead Length :
2.41mm
Contact Length - Post :
0.095 2.41mm
UL94 V-0
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Contacts :
50
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Length :
63.5mm
Datasheets
77313-101-50LF
Amphenol Communications Solutions 77313-101-50LF
BERGSTIK® Series 2-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 50-Position Board to Board or Cable 0.100 2.54mm Height