77311-832-10LF
Mfr.Part #
77311-832-10LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Overall Contact Length :
0.626 15.90mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Mating :
0.406 10.30mm
Number of Positions :
10
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Pitch :
2.54mm
Datasheets
77311-832-10LF
Amphenol Communications Solutions 77311-832-10LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 10-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height