77311-824-16LF
Mfr.Part #
77311-824-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Current Rating :
3A
Lead Length :
2.9mm
Contact Length - Mating :
0.266 6.75mm
Length :
40.64mm
Depth :
2.4mm
Max Operating Temperature :
125°C
Mating Post Length :
6.75mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Positions :
16
Overall Contact Length :
0.480 12.19mm
Header
Flammability Rating :
UL94 V-0
Lead Free :
Lead Free
Pitch :
2.54mm
Number of Contacts :
16
Min Operating Temperature :
-65°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Published :
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
77311-824-16LF
Amphenol Communications Solutions 77311-824-16LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 16-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height