77311-818-27LF
Mfr.Part #
77311-818-27LF
Description
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM
Overall Contact Length :
0.450 11.43mm
Lead Length :
3.05mm
Number of Contacts :
27
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Pitch :
2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Current Rating :
3A
Number of Positions :
27
Length :
68.58mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Depth :
2.4mm
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Datasheets
77311-818-27LF
Amphenol Communications Solutions 77311-818-27LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 27-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height