77311-802-36LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77311-802-36LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Min Operating Temperature :
-65°C
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Header
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Housing Color :
Black
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Lead Free :
Lead Free
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Rows :
1
Mating Post Length :
5.84mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Mounting Type :
Through Hole
Contact Shape :
Square
Current Rating :
3A
Depth :
2.4mm
Packaging :
Bulk
Voltage - Rated :
1.5kV
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Positions :
36
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Number of Positions Loaded :
All
Factory Lead Time :
7 Weeks
Contact Gender :
Male
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Series :
BERGSTIK®
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Material :
Phosphor Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
RoHS Status :
RoHS Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Termination :
Solder
Lead Length :
3.42mm
Contact Length - Post :
0.135 3.43mm
Color :
Black
Insulation Material :
Thermoplastic
Radiation Hardening :
No
Number of Contacts :
36
Orientation :
Straight
Gender :
Male
Style :
Board to Board
Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Insulation Resistance :
5GOhm
Length :
91.44mm
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Color :
Contact Finish - Post :
Tin
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Datasheets
77311-802-36LF
Amphenol Communications Solutions 77311-802-36LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height