77311-802-10LF
Mfr.Part #
77311-802-10LF
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Factory Lead Time :
7 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
Solder
Mating Post Length :
5.84mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Number of Positions :
10
Length :
25.4mm
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Min Operating Temperature :
-65°C
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gender :
Male
Number of Contacts :
10
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Material :
Phosphor Bronze
Lead Free :
Lead Free
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Current Rating :
3A
Contact Gender :
Male
1
Lead Length :
3.42mm
Housing Color :
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Length - Post :
0.135 3.43mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Depth :
2.4mm
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch :
2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Datasheets
77311-802-10LF
Amphenol Communications Solutions 77311-802-10LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 10-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height