77311-427-20LF
Mfr.Part #
77311-427-20LF
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Type :
Male Pin
Housing Color :
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Tin
Length :
50.8mm
Contact Length - Mating :
0.260 6.60mm
Mount :
Through Hole
Orientation :
Straight
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Depth :
2.4mm
Number of Positions Loaded :
All
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
20
Datasheets
77311-427-20LF
Amphenol Communications Solutions 77311-427-20LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 20-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height