77311-422-15LF
Mfr.Part #
77311-422-15LF
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Number of Contacts :
15
Style :
Board to Board
Length :
38.1mm
1
Gender :
Male
Voltage - Rated :
1.5kV
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Housing Color :
Black
Insulation Resistance :
5GOhm
Overall Contact Length :
0.525 13.34mm
Fastening Type :
Push-Pull
Mating Post Length :
7.75mm
Housing Material :
78.7μin 2.00μm
Contact Gender :
Male
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Color :
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Max Operating Temperature :
125°C
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
1 (Unlimited)
Depth :
2.4mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Contact Length - Mating :
0.305 7.75mm
Number of Positions Loaded :
All
Current Rating :
3A
Orientation :
Straight
Contact Finish - Mating :
Tin
Lead Length :
3.05mm
Shrouding :
Unshrouded
Contact Finish - Post :
Pitch :
2.54mm
Number of Positions :
15
Datasheets
77311-422-15LF
Amphenol Communications Solutions 77311-422-15LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 15-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height