77311-415-16LF
Mfr.Part #
77311-415-16LF
Description
CONN HEADER VERT 16POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Lead Length :
2.55mm
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Connector Type :
Header
Voltage - Rated :
1.5kV
Depth :
2.4mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Overall Contact Length :
0.535 13.59mm
Orientation :
Straight
Current Rating :
3A
Insulation Resistance :
5GOhm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Gender :
Male
Number of Positions :
16
Min Operating Temperature :
-65°C
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Color :
Contact Length - Mating :
0.335 8.51mm
78.7μin 2.00μm
Mating Post Length :
8.51mm
Length :
40.64mm
Radiation Hardening :
No
Termination :
Solder
Gender :
Male
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch :
2.54mm
Number of Contacts :
16
Datasheets
77311-415-16LF
Amphenol Communications Solutions 77311-415-16LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 16-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height