77311-402-34LF
Mfr.Part #
77311-402-34LF
Description
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Min Operating Temperature :
-65°C
Pitch :
2.54mm
Connector Type :
Header
Housing Color :
1
Depth :
2.4mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Finish - Post :
Contact Length - Post :
0.135 3.43mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Color :
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Orientation :
Straight
Thermoplastic
Length :
86.36mm
Housing Material :
Phosphor Bronze
Max Operating Temperature :
125°C
Number of Positions :
34
Contact Shape :
Square
Contact Plating :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
34
Datasheets
77311-402-34LF
Amphenol Communications Solutions 77311-402-34LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 34-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height