77311-402-27LF
Mfr.Part #
77311-402-27LF
Description
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.135 3.43mm
Number of Positions :
27
RoHS Compliant
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Post :
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Contacts :
27
Orientation :
Straight
Male Pin
Length :
68.58mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Plating :
Tin
Housing Color :
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Contact Finish - Mating :
Depth :
2.4mm
Housing Material :
Thermoplastic
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Insulation Color :
Black
Color :
Datasheets
77311-402-27LF
Amphenol Communications Solutions 77311-402-27LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 27-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height