77311-401-28LF
Mfr.Part #
77311-401-28LF
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Color :
Black
Max Operating Temperature :
125°C
Length :
71.12mm
Series :
BERGSTIK®
Contact Finish - Post :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Depth :
2.4mm
Board to Board
Housing Material :
Thermoplastic
Pitch :
2.54mm
Housing Color :
Solder
Min Operating Temperature :
-65°C
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Positions :
28
Orientation :
Straight
Number of Contacts :
28
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Contact Length - Post :
0.095 2.41mm
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Datasheets
77311-401-28LF
Amphenol Communications Solutions 77311-401-28LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Tin Thermoplastic 28-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height