77311-1AA-36LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77311-1AA-36LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 36POS 2.54MM
Stock
133
In Stock :
133
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Series :
BERGSTIK®
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Style :
Board to Board
Mount :
Through Hole
Shrouding :
Unshrouded
Termination :
Solder
Pitch :
2.54mm
Contact Plating :
GXT, Gold
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Length - Mating :
0.225 5.72mm
Contact Length - Post :
0.600 15.24mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Overall Contact Length :
0.925 23.50mm
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Phosphor Bronze
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Post :
Tin
Color :
Black
Factory Lead Time :
7 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
36
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Packaging :
Bulk
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Connector Type :
Header
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
77311-1AA-36LF
Amphenol Communications Solutions 77311-1AA-36LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 36-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height