77311-129-28LF
Mfr.Part #
77311-129-28LF
Description
CONN HEADER VERT 28POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.689 17.50mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
28
Overall Contact Length :
0.925 23.50mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.136 3.46mm
Datasheets
77311-129-28LF
Amphenol Communications Solutions 77311-129-28LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 28-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height