77311-127-18LF
Mfr.Part #
77311-127-18LF
Description
CONN HEADER VERT 18POS 2.54MM
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-65°C
Connector Type :
Header
Housing Material :
Through Hole
Length :
45.72mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Pitch :
2.54mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Gender :
Male
Insulation Material :
Thermoplastic
Lead Length :
2.66mm
Orientation :
Straight
Number of Positions :
18
Lead Free :
Lead Free
Flammability Rating :
Unshrouded
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Length - Mating :
0.260 6.60mm
Black
Contact Gender :
Male
Insulation Color :
Black
Depth :
2.4mm
78.7μin 2.00μm
Mating Post Length :
6.6mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Current Rating :
3A
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Housing Color :
Overall Contact Length :
0.465 11.81mm
Tin
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Number of Contacts :
18
Contact Length - Post :
0.105 2.67mm
Datasheets
77311-127-18LF
Amphenol Communications Solutions 77311-127-18LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 18-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height