77311-126-32LF
Mfr.Part #
77311-126-32LF
Description
CONN HEADER VERT 32POS 2.54MM
Current Rating :
3A
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Length - Mating :
0.613 15.57mm
Depth :
2.4mm
Mating Post Length :
15.57mm
Pitch :
2.54mm
Lead Free :
Lead Free
Number of Contacts :
32
Number of Positions :
32
Lead Length :
2.84mm
Overall Contact Length :
0.825 20.95mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Length :
81.28mm
Contact Length - Post :
0.112 2.84mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
77311-126-32LF
Amphenol Communications Solutions 77311-126-32LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 32-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height