77311-124-35LF
Mfr.Part #
77311-124-35LF
Description
CONN HEADER VERT 35POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.266 6.75mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
35
Factory Lead Time :
7 Weeks
Style :
Board to Board
Min Operating Temperature :
-65°C
REACH SVHC :
No SVHC
Number of Contacts :
35
Max Operating Temperature :
125°C
Mating Post Length :
6.75mm
Lead Length :
2.9mm
Number of Rows :
1
Overall Contact Length :
0.480 12.19mm
Length :
88.9mm
Current Rating :
3A
Depth :
2.4mm
Pitch :
2.54mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Datasheets
77311-124-35LF
Amphenol Communications Solutions 77311-124-35LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 35-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height