77311-124-19LF
Mfr.Part #
77311-124-19LF
Description
CONN HEADER VERT 19POS 2.54MM
Headers, Male Pins
Housing Color :
Black
Housing Material :
30.0μin 0.76μm
Min Operating Temperature :
-65°C
Gender :
Male
Contact Length - Mating :
0.266 6.75mm
Number of Positions :
19
REACH SVHC :
No SVHC
GXT, Gold
Depth :
2.4mm
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Max Operating Temperature :
125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Header
Orientation :
Straight
All
Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Color :
Number of Contacts :
19
Insulation Resistance :
5GOhm
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Gender :
Male
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Current Rating :
3A
RoHS Compliant
Mating Post Length :
6.75mm
Overall Contact Length :
0.480 12.19mm
Length :
48.26mm
Pitch :
2.54mm
Mount :
Through Hole
Lead Length :
2.9mm
Datasheets
77311-124-19LF
Amphenol Communications Solutions 77311-124-19LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 19-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height