77311-122-10LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77311-122-10LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 10POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Current Rating :
3A
Depth :
2.4mm
Voltage - Rated :
1.5kV
Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Factory Lead Time :
7 Weeks
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Insulation Color :
Black
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Material :
Thermoplastic
Contact Length - Mating :
0.305 7.75mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Lead Free :
Lead Free
Contact Finish - Post :
Tin
Packaging :
Bulk
Lead Length :
3.05mm
Number of Contacts :
10
Contact Material :
Phosphor Bronze
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Contact Plating :
GXT, Gold
Shrouding :
Unshrouded
Termination :
Solder
Min Operating Temperature :
-65°C
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Orientation :
Straight
Mating Post Length :
7.75mm
Max Operating Temperature :
125°C
Color :
Black
Insulation Resistance :
5GOhm
Contact Type :
Male Pin
Length :
25.4mm
Series :
BERGSTIK®
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Square
Overall Contact Length :
0.525 13.34mm
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Mount :
Through Hole
Housing Material :
Thermoplastic
Housing Color :
Pitch :
2.54mm
Contact Gender :
Male
Gender :
Male
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Header
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
77311-122-10LF
Amphenol Communications Solutions 77311-122-10LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 10-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height