77311-115-12LF
Mfr.Part #
77311-115-12LF
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Contact Length - Mating :
0.335 8.51mm
Packaging :
Bulk
Number of Contacts :
12
Contact Length - Post :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Lead Length :
2.55mm
Current Rating :
3A
Voltage - Rated :
1.5kV
Max Operating Temperature :
125°C
Overall Contact Length :
0.535 13.59mm
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Pitch :
2.54mm
Min Operating Temperature :
-65°C
Depth :
2.4mm
7 Weeks
Published :
Mating Post Length :
8.51mm
Length :
30.48mm
Number of Positions :
12
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Datasheets
77311-115-12LF
Amphenol Communications Solutions 77311-115-12LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 12-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height