77311-101T12LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77311-101T12LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 12POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Lead Length :
2.41mm
Contact Type :
Male Pin
Mount :
Through Hole
Color :
Black
Housing Material :
Thermoplastic
Number of Positions :
12
Current Rating :
3A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Min Operating Temperature :
-65°C
Length :
30.48mm
Lead Free :
Lead Free
Series :
BERGSTIK®
Connector Type :
Header
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Shape :
Square
Contact Plating :
GXT, Gold
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
All
Gender :
Male
Factory Lead Time :
7 Weeks
Pitch :
2.54mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Number of Contacts :
12
Insulation Material :
Thermoplastic
Orientation :
Straight
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Mating Post Length :
5.84mm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Packaging :
Tube
Insulation Resistance :
5GOhm
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Shrouding :
Unshrouded
Number of Rows :
1
Depth :
2.4mm
Contact Gender :
Male
Housing Color :
Black
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Style :
Board to Board
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage - Rated :
1.5kV
Insulation Color :
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Contact Length - Post :
0.095 2.41mm
Datasheets
77311-101T12LF
Amphenol Communications Solutions 77311-101T12LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Tube Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 12-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height