77311-101-13LF
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
77311-101-13LF
Manufacturer
Amphenol Communications Solutions
Description
CONN HEADER VERT 13POS 2.54MM
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Type :
Male Pin
Overall Contact Length :
0.425 10.80mm
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.095 2.41mm
Gender :
Male
Min Operating Temperature :
-65°C
Housing Color :
Black
Mounting Type :
Through Hole
Series :
BERGSTIK®
Shrouding :
Unshrouded
Number of Positions :
13
Insulation Height :
0.100 2.54mm
Insulation Material :
Thermoplastic
Current Rating :
3A
Number of Positions Loaded :
All
Voltage - Rated :
1.5kV
REACH SVHC :
No SVHC
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Mount :
Through Hole
Factory Lead Time :
7 Weeks
Orientation :
Straight
Style :
Board to Board
Contact Finish - Mating :
Gold or Gold, GXT™
Lead Pitch :
2.54mm
Depth :
2.4mm
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Material :
Phosphor Bronze
Lead Free :
Lead Free
Number of Contacts :
13
Contact Length - Mating :
0.230 5.84mm
Insulation Resistance :
5GOhm
Insulation Color :
Black
Connector Type :
Header
RoHS Status :
RoHS Compliant
Flammability Rating :
UL94 V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Housing Material :
Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Mating :
30.0μin 0.76μm
Number of Rows :
1
Pitch :
2.54mm
Mating Post Length :
5.84mm
Lead Length :
2.41mm
Length :
33.02mm
Max Operating Temperature :
125°C
Contact Shape :
Square
Color :
Contact Gender :
Male
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Material :
Max Voltage Rating (AC) :
1.5kV
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Datasheets
77311-101-13LF
Amphenol Communications Solutions 77311-101-13LF
BERGSTIK® Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold or Gold, GXT™ Thermoplastic 13-Position Board to Board 0.100 2.54mm Height